Podsumowanie 2020 – wybory prezydeckie

This slideshow requires JavaScript.

Od początku marca zaczęliśmy się strategicznie przygotowywać do zaplanowanych na 10 maja wyborów Prezydenta RP. W grupie inicjatywy Polonia Głosuje, którą współtworzą trzy osoby z naszego grona rozpoczęliśmy pracę nad kampanią informacyjną zachęcająca Polaków w UK do uczestnictwa w wyborach. Prace nad planem zostały przerwane przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Wraz z restrykcjami wprowadzonymi na obszarze kolejnych państw, oczywistym stał się fakt, że utrzymanie majowego terminu wyborów pozbawi większość Polaków mieszkających za granicą możliwości wyboru Prezydenta. Zamiast prezentacji sylwetek kandydatów musieliśmy jako część Polonii podjąć walkę o przesunięcie terminu wyborów. Wspólnie z wieloma organizacjami polonijnymi z całego świata przygotowaliśmy petycję, pisaliśmy do posłów, informowaliśmy media o tym, że ogromna część Polonii zostanie pozbawiona konstytucyjnego prawa uczestnictwa w wyborach powszechnych. Jako pierwsza tematem zainteresowała się Renata Kim z Newsweek Polska, za co bardzo dziękujemy. Ogromną pomoc okazali nam senatorzy, w szczególności senator Bogdan Klich. To na skutek jego starań przedstawiciele Polonii wzięli udział w kwietniowy posiedzeniu połączonych komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz komisji Łączności z Polakami za granicą. Podczas tego posiedzenia Polaków z UK reprezentowała Małgorzata Hallewell, która wraz z innymi apelowała o przesunięcie terminu wyborów oraz zagwarantowanie Polonii możliwości powszechnego uczestnictwa w wyborach Prezydenta.

Jak wiadomo, wyborów 10 maja nie odwołano, jednak mimo wydanych 70 milionów złotych wybory się nie odbyły. Potwierdziliśmy to udając się w niedzielę 10 maja pod Ambasadę RP w Londynie. Ambasada była zamknięta na trzy spusty.

Nowa data – 28 czerwca, nowy kandydat, z nową energią ruszyliśmy do pracy. Pełną parą ruszyła kampania Polonia Głosuje: były prezentacje kandydatów i ich programów, oraz informacje dotyczące rejestracji i samego procesu głosowania. Joanna Gos zajęła się rekrutacją chętnych do pracy w komisjach wyborczych, z czasem również w zastępstwie służb konsularnych zajęła się również szkoleniem. Na bieżąco zbieraliśmy powoli napływające informacje z MS, by o wszystkim Was informować.

Niestety Wielka Brytania znalazła się w gronie krajów, gdzie głosowanie zostało dopuszczone tylko w formie korespondencyjnej. Przy rekordowej liczbie zarejestrowanych i wyjątkowo krótkich terminach wysyłek pakietów wyborczych oznaczało to kolejne problemy i ograniczenie powszechnego udziału w wyborach. Część problemów, znowu dzięki interwencji Senatorów, udało się rozwiązać np. przesunięcie terminu dostarczenia pakietu zwrotnego zostało zmienione z piątku 26 czerwca na niedzielę 28 czerwca do końca trwania głosowania czyli godz. 21. W niektórych krajach udało się przekonać służby konsularne do wystawienia skrzynek na pakiety umożliwiając tym samym osobisty zwrot kart do głosowania. Nie w UK. Zwrot otrzymanych zbyt późno na wysyłkę pakietów wyborczych stał się jednak możliwy dzięki pomysłowości Michała Reimera i przedsiębiorczości Kamila Arendta. Powstały serwis kurierów społecznych Polonia Express zadbał o dostarczenie setek przesyłek do komisji wyborczych, ratując tym samym głosy wielu z Was.

28 czerwca wielu z nas zgłosiło się do prac w 11 komisjach wyborczych na terenie UK, część jako członkowie komisji, inni jako osoby zaufania lub obserwatorzy społeczni. Była nas cała armia dzięki czemu na terenie każdej komisji byli przedstawiciele opozycji. Wszystkim należą się podziękowania i wyrazy uznania, bo przeliczanie 12 tyś głosów średnio przypadających na komisję było ogromnym wysiłkiem.

W II turze wyborów 12 lipca głosów było jeszcze więcej: 16-18 tyś na komisję, ale daliśmy radę. Na Wyspach kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskał w II turze ponad 72% głosów. Niestety, to nie wystarczyło by zapewnić kandydatowi opozycji zwycięstwa w wyborach i  nawet masowo zgłaszane protesty wyborcze tego nie zmieniły.

W sierpniu na kolejnym posiedzeniu komisji senackich był omawiany przebieg głosowania za granicą i tym razem mieliśmy tam swoją reprezentację. Joanna Gos skrupulatnie wyliczyła obecnemu na posiedzeniu reprezentantowi MSZ wszystkie problemy związane z organizacją wyborów korespondencyjnych za granicą.

Mimo wygranej Andrzeja Dudy, my Polonia możemy sobie pogratulować. O naszej walce, determinacji i wysiłku pisały media w całej Polsce. To oraz wynik wyborów za granicą przywróciły nam kwestionowanie wcześniej ‘prawo głosu”. Następnym razem będzie jeszcze lepiej, oby jak najszybciej.

Joanna Gos i Małgorzata Hallewell

Be the first to comment on "Podsumowanie 2020 – wybory prezydeckie"

Leave a Reply