List z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja

We współpracy z organizacjami walczącymi na rzecz demokracji w Polsce napisaliśmy list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa.

Szanowny Panie Przewodniczący,

3. maja obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji. Tego dnia świętujemy 226 rocznicę ogłoszenia przez polski Sejm 3. maja 1791 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Była to nie tylko pierwsza w Europie zapisana konstytucja, ale również pierwszy taki dokument wyraźnie określający jeden z najważniejszych filarów demokracji – podział władz w państwie na wykonawczą, legislacyjną i sądowniczą.
Obecnie właśnie ten fundamentalny punkt jest w Polsce zagrożony i niszczony przez obecne władze. Wybrane demokratycznie, lecz działające na szkodę demokracji, głównie poprzez próby przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym i niezależnym sądownictwem.

To właśnie było powodem rozpoczęcia przez Komisję Europejską procedury praworządności wobec Polski.

Dlatego chcielibyśmy w tym dla nas szczególnym dniu – Święcie Konstytucji – przypomnieć KE o nadal istniejących, a nawet pogłębiającym się kryzysie konstytucyjnym w Polsce oraz próbach upolitycznienia i kontroli nad niezależnym dotąd sądownictwem.

Przykładami są nieprawomocne przejęcie w grudniu 2016 Trybunału Konstytucyjnego przez osoby wyznaczone przez rządzącą partię PiS, jak i zmiany ustawy dotyczące sądownictwa w 2017 forsowane przez obecny rząd i większość parlamentarne, niezgodne z konstytucją RP.

Z tego powodu oczekujemy od Państwa dalszych konsekwentnych kroków w ww. Procedurze praworządności, i popieramy wszystkie regulacje i wymagane działania opisane w Art. 7. Traktatów Europejskich. Wciąż jest wielu Polaków, którzy wierzą w idee demokracji i wartości Unii Europejskiej. Z tego względu prosimy o nieustające wsparcie w staraniach o przywrócenie rządów prawa w Polsce.

Yours sincerely,

KOD Australia and Oceania– Dorota Steinberg
KOD Austria – Janusz Walkowiak
KOD France – Joanna Lassere
KOD Germany – Arkadiusz Lewandowski
KOD Portugal – Kamil Otto WalterPopławski
KOD Switzerland – Jacek Cichoń
KOD USA – Peter Wlodarczyk, Tomasz Kokociński
KOD USA West – Dobiesław Pałeczka
KOD UK – Magda Szabert, Małgorzata Halewell, Tyla Arabas, Antoni Otffinowski, Joanna Gos
Democracy is OK (DOK) – Natasza Quelvennec, Bartosz Hlebowicz, Krystyna Kierebinski

Oryginalna wersja listu

Be the first to comment on "List z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja"

Leave a Reply