Newsletter KOD UK – Listopad

 

Spotkanie z Andrzejem Celińskim

Co prawda spotkanie odbyło się 30. października, ale jako że jest to nasz pierwszy newsletter, pozwolę sobie o nim wspomnieć. Było to pierwsze spotkanie z gościem z Polski organizowane w pełni przez KOD UK. Naszą relację można znaleźć tutaj, natomiast komentarz magazynu Tydzień Polski tu.

Każdy dzień dniem kobiet

W siedzibie The Feminist Library wzięliśmy czynny udział w feministycznych panelach dyskusyjnych. Aga Hall poprowadziła dyskusję o definicji sukcesu, a Joanna Gos była panelistką w rozmowie o tym, jak Polki odnajdują się w sytuacji po czarnych strajkach i feminizmie w ogóle. Także wśród obecnych na widowni była spora reprezentacja KODerów i KODerek. Spotkanie odbyło się 6. listopada. Dane eventu tu.

Dzień Niepodległości i Armistice Day

Aby uczcić datę 11. listopada, tak ważną w historii i Polski, i Wielkiej Brytanii, udaliśmy się na Pola Pamięci przy Westminster Abbey, gdzie po wysłuchaniu krótkiego wprowadzenia historycznego Mariusza Gąsiora (członka zarządu KOD UK i kustosza londyńskiego Imperial War Museum), uhonorowaliśmy pamięć polskich żołnierzy. Wykład jest dostępny tu, a zdjęcie ilustrujące ten newsletter zostało zrobione po wykładzie. Po wykładzie odbyło się spotkanie otwarte dla sympatyków KOD UK, na którym omówiliśmy bieżące sprawy i plany na najbliższe tygodnie.

Remembrance Sunday

13. listopada przedstawiciele KOD UK i inicjatywy A Million wzięli udział w paradzie kombatantów z okazji rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej. Spotkali siętakże z polskimi kombatantami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.

Konferencja organizacji migrantów

20. listopada nasza przewodnicząca wzięła udział w międzynarodowej konferencji Migrants Organise. Tematem spotkania była między innymi sytuacja migrantów w Wielkiej Brytanii po referendum w sprawie Brexitu, a także przykłady inicjatyw lokalnych, które przeciwstawiają się polityce krajowych władz. Część warsztatowa była także świetną okazją do nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i wymienienia się cennymi doświadczeniami.

Zebranie programowe

W gronie egzekutywy i zarządu spotkaliśmy się 27. listopada, by przedyskutować nasze cele na następny rok i omówić działania przewidziane na najbliższe miesiące. Szczegóły są dostępne w sprawozdaniu dostępnym dla członków KOD UK.

Wizyta Beaty Szydło wraz z gabinetem w Londynie
Wraz z inicjatywą A Million i polskimi organizacjami feministycznymi, a także przy udziale osób indywidualnych oraz dołączających do nas przypadkowych przechodniów, pojawiliśmy się na 10 Downing Street 28. listopada, aby zaznaczyć, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie są kartą przetargową w negocjacjach międzyrządowych. Nasza obecność została zauważona przez BBC.

Akcja pomocowa dla polskich mediów

Po dramatycznym apelu dziennikarzy i ekspresowej zbiórce wśród naszych członków i sympatyków, wpłaciliśmy 320 funtów na wsparcie OKO Press, a obecnie prowadzimy zbiórkę na Koduj24. Jeśli chcielibyście dołączyć do akcji, pieniądze można wpłacać na konto PayPal contact@koduk.org . W “special instructions to seller” wpiszcie proszę “Koduj24”.

***

Chcielibyśmy przekazać specjalne podziękowania od KODu PL dla grupy tłumaczeniowej. Podobno bez nas nie mogą żyć 😉 W samym tylko listopadzie przetłumaczyliśmy dziewięć tekstów do newsletterów i listów do zagranicznych organizacji. Wielkie brawa i podziękowania dla Kasi Rembiasz, Kasi Kożdoń i Krzysi Balińskiej za ich pracę.

***

Na grudzień planujemy następujące akcje:
3. grudnia – spotkanie mikołajkowe.
11. grudnia – strajk obywatelski, szczegóły tutaj.

1-24. grudnia – wigilijny gość – akcja wśród członków i sympatyków KODu, pozwalająca osobom samotnym na znalezienie chętnych do wspólnego spędzenia Wigilii.

W styczniu będziemy zbierać na WOŚP.

Od nowego roku rusza też z góry zaplanowany kalendarz regularnych spotkań otwartych.

***

Akcja wsparcia dla KOD UK

Jeśli popierasz to, co robimy, a nie możesz nam pomóc bezpośrednio, wesprzyj nas finansowo. Będziemy wdzięczni za jednorazowe i regularne wpłaty na pokrycie codziennej działalności. Nasz paypal to contact@koduk.org . Dziękujemy 🙂

***

Na koniec chcielibyśmy Wam życzyć udanej zimowej przerwy świątecznej i szczęśliwego Nowego Roku!

***

Jak nas znaleźć:

Be the first to comment on "Newsletter KOD UK – Listopad"

Leave a Reply