Przedstawiciele KOD UK obecni na 9 Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Jacek Żakowski and Edwin Bendyk with our KOD UK representativesJacek Żakowski and Edwin Bendyk with our KOD UK representatives

W sobotę 27 lutego odbył się IX Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich, podczas którego w debatach, wykładach i warsztatach ze studentami uczestniczyli znani polscy dziennikarze, aktorzy, działacze organizacji pozarządowych oraz ciekawi goście z szeroko pojętego świata nauki i kultury.

Z perspektywy KOD-u najciekawsza okazała się debata nad istotą raportu “Reforma Kulturowa. 2020, 2030 , 2040” pt. “Aby zreformować Polskę, musimy najpierw zreformować swoje myślenie”. Organizatorzy zaprosili współtwórców raportu: Jacka Żakowskiego, Przemysława Czaplińskiego oraz Edwina Bendyka, którzy w rzeczowej i merytorycznej debacie zmierzyli się z Piotrem Trudowskim i Grzegorzem Lewickim z Klubu Jagiellońskiego. Podczas dyskusji, w którą chętnie włączyli się studenci, dało się wyczuć światopoglądowe podziały, jednak poza jednym wystąpieniem pana w muszce obyło się bez kontrowersji. Spotkanie to udowodniło, że merytoryczna debata jest potrzebna i co więcej, jest możliwa nawet w obecnej trudnej sytuacji politycznej.

KOD wyraźnie zaznaczył swoją obecność nie tylko poprzez widoczne znaczki oraz rozdane wizytówki, ale także podejmując dyskusję o potrzebie równomiernego wprowadzania “modernizmu i modernizacji” w Polsce . Co więcej, w związku z tym, iż w tym samym czasie w całej Polsce odbywały się protesty KOD-u oraz biorąc pod uwagę obecność w jednym miejscu tylu wybitych publicystów i naukowców, nie mogło zabraknąć kuluarowych rozmów o działalności KOD UK. Bardzo chętnie w rozmowę z nami zaangażował się redaktor Jacek Żakowski, który potwierdził, że obecność KOD UK jest potrzebna oraz wyraził zaciekawienie rozwojem dalszej działalności KOD-u zarówno w Polsce, jak i za jej granicami. Do dyskusji z wielka chęcią dołączył pan Edwin Bendyk, jak się okazało – zaangażowany i aktywny kodowicz. Także do wspólnego zdjęcia z flagą KOD-u nikogo nie trzeba było namawiać. Ciekawą relację z Kongresu oraz wzmiankę o KODowaniu w Leicester można przeczytać Antymatrix Blog.

W części rozrywkowej na sobotnim bankiecie miałyśmy okazję porozmawiać mniej oficjalnie z polskimi studentami. Refleksja nie będzie zaskoczeniem – podobnie jak w kraju, tak i za jego granicami, społeczeństwo jest mocno spolaryzowane, jednak na pewnym poziomie rozmowy zdają się mieć sens.

Świetna organizacja oraz zaangażowanie sekcji KOD UK pozwoliły na zasianie kodowego ziarenka w środowisku polonijnych studentów. Veni, Vidi, czekając na Vici.

Be the first to comment on "Przedstawiciele KOD UK obecni na 9 Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii"

Leave a Reply